Małopolski Tele-Anioł

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

14
06.2018

1. Adresaci i forma projektu.

   Projekt „Małopolski Tele-Anioł” skierowany jest do osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych, które wymagają całodobowego  wsparcia w postaci teleopieki.  

Osoby, które zakwalifikują się do pomocy, dostaną  za darmo – specjalną opaskę dzięki której będą mogły szybko się skontaktować z centrum teleopieki i otrzymać fachową pomoc. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela. Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem „ludzi” służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków. Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.Najbardziej potrzebujące osoby, spełniające kryteria pomocy społecznej  będą mogły otrzymać wsparcie    w postaci usług opiekuńczych.

2. Realizacja  projektu

             Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Igołomi – Wawrzeńczycach współuczestniczy  w realizacji tego  projektu  którego głównym realizatorem jest  Caritas Diecezji Kieleckiej wraz z Województwem Małopolskim i Stowarzyszeniem Europejski Instytut  Rozwoju Regionalnego. Rola Ośrodka polega głównie na informowaniu osób uprawnionych o możliwości uczestnictwa w projekcie, pomocy tym osobom w pozyskaniu i wypełnianiu formularza zgłoszeniowego,  ewentualne przesłanie formularza do biura projektu (rekrutacja uczestników). Rekrutacja do projektu trwa przez  cały czas jego realizacji w cyklach dwutygodniowych.  Szczegółowe informacje o projekcie można otrzymać  w biurze projektu Tel.883 316 158, lub w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Igołomi – Wawrzeńczycach Tel. 12 2874-003 wew, 29 lub 41.W celu udziału w projekcie należy  wypełnić specjalny formularz aplikacyjny, oraz wypełnić  w Ośrodku Zdrowia tzw. skalę Barthel. Formularze są  do pobrania w GOPS . Dokumenty te należy złożyć  w Zespole Placówek Caritas w Proszowicach ul. Kolejowa 4  I piętro.

Termin realizacji projektu: 01.02.2018 r. – 31.01.2021 r.

Wartość projektu: 38 219 606,29 zł

Pliki do pobrania