POMOC RODZINIE PO WYBUCHU GAZU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

03
06.2020

Dnia 15 lutego 2020 w sobotnie popołudnie w miejscowości Żydów doszło do wybuchy gazu w budynku mieszkalnym Państwa Juszczyk.

W chwili wybuchu w domu przebywały dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Ranna została 85 letnia kobieta, która po udzielonej pierwszej pomocy przez strażaków z OSP Złotniki i Wawrzeńczyce została przetransportowana do szpitala.

Wybuch był tak potężny, że runął strop budynku. Na miejscu natychmiast pojawiły się jednostki straży pożarnej, karetka pogotowia, policja, pogotowie gazowe i energetyczne. Wezwano również, Jednostkę Poszukiwawczo- Ratowniczą z Krakowa. Miejsce zdarzenia nadzorowali osobiście zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie oraz wójt gminy Igołomia- Wawrzeńczyce.

Rodzina została bez dachu nad głową, dlatego priorytetem było zapewnienie im nowych warunków mieszkaniowych. Wójt gminy zaproponował rodzinie wynajęcie mieszkania lub domu zastępczego w okolicy, ostatecznie, na wniosek rodziny, zakupiono z gminnych środków domek holenderski.

Dom Państwa Juszczyków nie nadawał się do ponownego zamieszkania. Nadzór budowlany wydał decyzje na podstawie której druhowie OSP przeprowadzili prace rozbiórkowe.

Od pierwszych godzin po tragedii Państwo Juszczyk mogli liczyć na pomoc ludzi wielkiego serca. Jako pierwsza powstała zbiórka na portalu pomagam.pl, następnie licytacje na serwisie społecznościowych FB. GOPS zorganizował zbiórkę do puszek (zarejestrowaną w Ministerstwie Administracji Cyfryzacji pod numerem 2020/1034/KS), dodatkowo Urząd Gminy otworzył na ten cel specjalne konto, udzielono rodzinie wsparcia ze środków pomocy społecznej.

Tragedia rodziny z Żydowa zjednoczyła lokalną społeczność, w tym osoby prywatne i przedsiębiorców. Pomagają również osoby prywatne, a także firmy z gmin ościennych. W bardzo szybkim tempie dokonywano wpłat na konta oraz deklarowano pomoc rzeczową. Rady sołeckie z terenu całej gminy przeznaczyły swoje środki na pomoc dla rodziny, podobnie radni gminy. Nieoceniona pomoc była ze strony druhów z OSP z terenu gminy Igołomia- Wawrzeńczyce, właścicieli firm dysponujących potrzebnym sprzętem, którzy w swoim wolnym czasie pomagali rodzinie w rozbiórce domu oraz w uporządkowaniu terenu. Trudno nam obecnie wymienić wszystkich zaangażowanych w działanie, ale dziękujemy w imieniu rodziny i swoim za pomoc. Obecnie trwa już budowa domu. Mamy nadzieję iż potrwa ona szybko i przebiegnie sprawnie.