Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

22
12.2020

 

 

 

Od dnia 26 listopada 2020 r. obowiązuje nowe kryterium dochodowe uprawniające do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w wysokości do 220% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej. Do pomocy uprawnia dochód:

 

- 1542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,

 

- 1 161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie.

Podobnie jak w poprzednich latach kwalifikowanie osób najbardziej potrzebujących do pomocy żywnościowej odbywa się w ośrodku pomocy społecznej albo w sposób zdalny na podstawie przeprowadzonego wywiadu telefonicznego lub z wykorzystaniem innych dostępnych środków komunikacji elektronicznej. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz odpowiednim poziomem dochodów stanowiąc systematyczne wsparcie.

Pomoc żywnościowa przekazywana jest za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Archidiecezji Kieleckiej oraz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Proszowicach jako zestawy artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych.

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 będzie obejmował artykuły spożywcze:

1. groszek z marchewką

  1. koncentrat pomidorowy

  2. buraczki wiórki

  3. powidła śliwkowe

  4. mus jabłkowy

  5. fasolka po bretońsku

  6. makaron jajeczny świderki

  7. płatki owsiane

  8. ryż biały

  9. kasza jęczmienna

  10. herbatniki maślane

  11. mleko UHT

  12. ser podpuszczkowy dojrzewający

  13. szynka drobiowa

  14. szynka wieprzowa mielona

  15. pasztet drobiowy

  16. filet z makreli w oleju

  17. cukier biały

  18. miód nektarowy wielokwiatowy

  19. olej rzepakowy

Osoby potrzebujące mogą także skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i włączenia społecznego.